CS:GO Oyununda Ping Nasıl Düşürülür? Kesin Çözüm 2021

Ping, internet üzerinden bir başka bilgisayar ağına yönlendirilen ve hemen ardından aynı biçimde geri dönüş yapan sinyale verilmiş addır. Milisaniye (ms) bazından ölçümü yapılır. Kullanıcıya verilerin bilgisayardan internet sunucusuna ne sürede gidip geri döndüğünü bildirir. Yani ping, sunucu ile bilgisayar arasındaki gecikmeye verilmiş olan addır.

Counter Strike Global Offensive, her ülkeden her yaştan milyonlarca oyuncunun rekabet içerisinde oldukları dijital bir oyundur. Bu oyunda da başarı elde etmek diğer büyük oyunlar gibi oldukça zor ve zaman istemektedir. CS:GO’da yüksek ping ile karşılaşma durumu oyunu daha da zorlaştıran etmenlerden biridir. Oyun tutkunlarının bir sorunu olan yüksek pingler için CS:GO ping düşürme yolları vardır.

CS:GO, internet erişim bağlantısı için çok büyük bant genişliğini gerektirmemektedir. Bant genişliğinin oyunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Counter Strike oyunu için 4mps bağlantı ve üstü ideal sayılmaktadır.

CS:GO Ping Kontrol Etme

Counter Strike oyunu oynandığı esnada hangi IP’ye bağlı olduğunu gösteren yazılımlar bulunmaktadır. Bütün sunucuların, belirli olan sunucuyla bağlantıya geçtiklerinde kullandıkları benzeri olmayan IP’si bulunmaktadır. Kullanıcı dilersen konsoldan kontrol edebilmektedir.

Eşleştirme yapmadan önce oyuncunun ping’ini bilmesi,  sahip olduğu sunucusunun oyun oynamaya yeterli olup olmadığına karar verebilmesi için yardımcı olacaktır. CSGO ping yükselişini düşürmenin yanında, oyun içerisinde ping’in en doğru sonucu Kill Ping kullanılarak sağlanır.

CS:GO için Ping Düşürme Ayarları Kurulumu

CS:GO ping düşürme için kullanılması gereken birtakım başlangıç ayarları bulunmaktadır. Oyuncunun bunları başlatma seçeneklerinden ayarlaması yeterli olacaktır.

Oyun Kitaplığında bulunan CSGO üstüne sağ click yapılır ve Özellikler kısmı seçilir. Ardından Başlatma Seçeneklerini Ayarla kısmı seçilerek “-high -novid -console -dxlevel 81 -lv -nojoy -noaafonts -freq 100 -threads 4” komutu girilir.

  • console : enables console
  • novid     :
  • high        : sets game to high priority.
  • novid      : stops the intro video
  • lv              : sets low violence mode.
  • nojoy       : disables joystick support.

 

“threads 4” oyun için kaç adet thread kullanacağını belirtir. Oyuncunun bilgisayarının sahip olmuş olduğu iş parçacığı sayısına göre ayarlanabilmektedir. Genel olarak bu değer maximum 4 olarak ayarlanmaktadır.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra CSGO yüksek ping sorunu ortadan kalkacaktır.

CS:GO için PC Minumum İhtiyaçları

CS:GO oyunu oynamak için oyuncunun kullanmış olduğu bilgisayarın birtakım donanımlara ihtiyacı vardır. İlerleyen teknoloji baz alındığında hemen herkesin bilgisayarının sahip olduğu özellikler yeterli olabilir. Bu özelliklerden bazıları CS:GO için bilgisayarın işletim sisteminin en az Windows 7 64 Bit olması gerekir, Veri deposu minumum  4 gigabayt olmalıdır. En az 8 GB olan bir hard disk ve İnternetin 2 MB olması gerekir.

CS:GO için Kablolu Bağlantı Faydaları

Pek çok oyunsever yüksek ping’i düşürmek isterken önemli noktalardan birini kaçırır. Bu da; kablolu bağlantı kurmaktır. Kablolu bağlantı kurulumu yapıldığında eşleştirme esnasında kullanıcının bant genişliği artar. Bu sayede oyuncunun diğer aynı zamanlı bağlantılar için kaygı duymasına gerek kalmayacaktır.

CS:GO Ping Düşürme için Arka Plan İndirmeleri

Bant genişliğini azaltan yazılımlardan biri de torrent yazılımıdır. Çok etkin ve yüksek indirmeleri olmasa bile bant genişliğini azaltabilmektedir. CSGO yüksek pingsiz oynanmak istenirse, eşleştirme yapmadan hemen önce arka plan indirmelerinin tamamı kapalı olmalıdır. İndirilmesi gerekilen acil bir uygulama varsa da bant genişliği tahsisinin minimuma indirilmesi önerilir. Kullanıcının web tarayıcılarını, Skype, Viber gibi sohbet uygulamalarını da kapatması gerekmektedir. Profesyonel oyuncular için en uygun yazılım Raidcall’dır.