CS:GO Oyununda FPS Nasıl Arttırılır? %100 Çözüm 2021

Tüm oyun tutkunları için çok önemli olan FPS’nin açılımı Frame Per Second, yani Türkçe karşılığı Saniyelik Görüntü Sayısı’dır. Dijital platformlarda oynanan her oyunda performans ve görüntü kalitesi çok büyük önem taşımaktadır. Birtakım ayarları olması gerektiği gibi düzenledikten sonra FPS arttırmak ve daha profesyonel bir oyun deneyimi yaşamak kolaydır. FPS arttırmanın 3 yolu vardır. Bu yollardan ilki:

 

CS:GO FPS Arttırma Ayarlar

Oyuna giriş sağlandıktan sonra;

Oyun Ayarlarına girilir ardından Görüntü Ayarları sekmesine tıklanır.

Görüntü Ayarlarında bulunan bütün kutucuklara (Efekt detayı, model detayı vb. gibi) en düşük ayar işaretlenir.

Oyuncu, tüm bu ayarlar yüksekteyken düşüğe geçirir ise minumum 100 FPS arttırmış olacaktır.

FPS arttırmak için kullanılabilecek bir diğer yol ise:

 

CS:GO Başlatma Seçenekleri Ayarlama

İlk olarak oyuncu steam arayüzüne gelir. Kütüphane sekmesinden Oyunlara tıklaması ve CS:GO’nun üzerinde sağ tıklaması gerekmektedir. En alt kısımda çıkan Özellikler kısmının seçilmesi gerekir.

Çıkan yeni sayfada Başlatma Seçeneklerini Ayarla kısmı seçilir.

Daha sonra oyuncunun karşısına çıkan kısma aralarda boşluk kalacak şekilde -high -novid -d3d9ex -nojoy -tickrate 128 komutlarını yazması gerekir. Bu işlemden sonra tamam diyerek kaydedilmiş olur.

FPS arttırmak için kullanılabilecek 3.yol:

CS:GO Nvidia FPS Arttırma

Seçilen bu yöntemden yalnızca Nvidia kullanıcıları faydalanabilmektedir.

Masaüstünde sağ tıkladıktan sonra Nvidia Denetim Masasına girilir. Sol kısımda çıkmış olan 3D Ayarların Yönetilmesi sekmesi seçilir. Bu kısımda tercih edilicek grafik işlemcisini Nvidia yüksek performans işlemcisi olarak ayarlanır.  Ardından Özellik kısmındaki bütün ayarlar aşağıda gözüktüğü gibi ayarlanmalıdır.   

 

Sırasıyla ortada bulunan tüm ayarlar ekrandaki gibi seçilmelidir.

 

Ardından oyuncunun 3D ayarlarına girerek görüntü ayarlarını ön ayarla yapma kısmı seçilir. Bu sayede bilgisayar daha çok FPS alacaktır. En alt kısımda bulunan seçenek seçilerek benim tercihlerimi kullan kısmının seçilmesi gerekmektedir.

Ardından Performans kısmı işaretlenerek bilgisayarın önceliğinin performans olması sağlanır. Bu sayede daha akıcı bir ekran ile oyuna devam edilecektir.

CS:GO İçin FPS Konsol Kodları Liste

 

-high=  Bilgisayarın öncelikli hedefinin CS:GO olmasını sağlayarak FPS’in arttırılmasına yardımcı olan koddur.

-novid= Oyuna daha hızlı girilmesi için gerekli olan koddur. Çoğu profesyonel oyuncunun kullanmış olduğu bu kod, oyuna girerken çıkan video reklamları yok ederek hemen giriş sağlamaktadır.

-d3d9ex= Oyuna daha hızlı giriş sağlamak için yazılmış bir koddur. Fakat her bilgisayar için aynı deneyimi sunmayabilir. Oyuncunun bu kodu kullandıktan sonra gözlemleyip değerlendirme yapması gerekmektedir. Bazı oyuncularda FPS düşürme gibi etkileri olmuştur. Profesyonel birçok oyuncunun kullandığı bu kodun herhangi bir FPS düşürme olayı gerçekleştirmiyorsa kullanılması tavsiye edilmektedir. Alt+Tab tuşlarına basıldığında oyuna veya masaüstüne ulaşma hızını arttırmaktadır.

-tickrate 128= Oyuncunun kendi kurmuş olduğu atölye haritalarını ya da ticrate ismi verilen ayarı 64’ten 128’e çıkaran koddur. Bu ayar sayesinde FPS artmaz fakat merminin hedefe istenilen şekilde gitmesini sağlar, merminin isabet sorununu ortadan kaldırır.

-nojoy= Bu kod sayesinde oyun içinde yalnızca bir konsol hakim olabilir. FPS artırmaz fakat birden çok konsolun aktif olmamasını sağlamaktadır.