CS:GO Kan Silme, Kan Temizleme Kodu 2021

Açılımı Counter Strike Global Offensive olan  CS:GO, dünya çapında en çok oyunsevere ulaşmayı başaran oyunlar arasında ilk 5’te yer almaktadır. Her yaştan her oyuncuya hitap eden ve çok tercih edilen bu strateji ve savaş oyununda başarı elde etmek ise oldukça zordur. Her detayın çok önemli olduğu bu oyunda önemli detaylardan biri de kan silme işlemidir.

Kan Temizleme işlemi için öncelikle konsolu é tuşu ile açmak gerekmektedir.

Geliştirici konsolda metin yerine  [bind "shift" "+speed;r_cleardecals"] komutu girildikten sonra daha önceden atanmış olan tuşa basarak kan silme işlemi gerçekleştirilir.

Kan silme işlemi her oyuncu için oldukça önemlidir. Temiz bir görüntü iyi bir performansı beraberinde getirir. Ekranda görüntülenen kanlar oyuncuyu bir sonra yanıltabileceğinden kaynaklı mutlaka silinmelidir. Fakat CS:GO’nun kendi ayarlarında kan silme sekmesi bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı bu işlemi komut vererek uygulamak gerekir.

CS:GO Kan Silme Kodunu İstenilen Tuşa Atamak İçin:

İlk olarak geliştirici konsol açılır. Bunun için Ayarlar’dan Oyun Ayarları’na girilip geliştirici konsolu etkinleştirme seçeneğinin seçilmesi gerekir. Daha sonradan yalnızca é tuşuna basarak açma-kapama yapılabilir.

Counter Strike duvarlardaki  kan ve mermi temizleme işlevinin yerine r_cleardecals  kodu yazılır. Fakat bu kodu her seferinde yazmak oldukça zordur ve zaman kaybıdır.

Bu sebeple bind shift “+speed; r_cleardecalskodunu kopyaladıktan sonra konsola yapıştırmalı, shift tuşuna basılmalı. Shift tuşuna basarak yavaş gitme işlevini ve duvarlardaki mermi ve kan izlerini temizleme işlemini yapılacaktır. Oyuncunun shift tuşuna atamak istemediği durumlarda ise seçmiş olduğu tuştan önceden atanmış olan komutları silmesi gerekmektedir.

Örnek olarak oyuncunun ‘d’ tuşunu seçtiği durumlarda:

Unbind d

Bind dr_cleardecals

Öncelikli olarak d tuşuna ayarlanmış özellik varsa devre dışı bırakıldı. Ve onun yerine CS:GO kan silme işlemini gerçekleştiren komut atanmış oldu.

Belirtilen bu özellikler sayesinde her oyuncu kan silme/temizleme işlemini ister shift tuşuna basarak isterse atamış olduğu bir tuşa basarak rahatlıkla gerçekleştirebilir. Daha kaliteli ve güvenli bir oyun deneyimi yaşamış olur. Kaliteli ve güvenli yaşanan oyun deneyimleri sayesinde oyuncu giderek profesyonelleşmektedir. CS:GO’yu profesyonel bir biçimde oynayan oyuncuların tümü ekranda gördükleri kan görsellerinin oyun performansını engellediğinden kaynaklı çokça şikayet etmektedir. Valve şirketinin tanımış olduğu kan silme kodu imkanı sayesinde oyuncuların daha rahat ve keyifli bir biçimde oyuna devam etmeleri mümkün olabilmektedir. Özellikle de oyunu daha sade oynamayı sevenler ve renk karmaşalarında boğulan oyun tutkunları için çok önemli bir koddur.