CS:GO Oyununda En İyi ve Rahat Mouse Ayarları 2021 Güncel

CS:GO, hem zor hem de vakit isteyen bir oyundur. Oyun kendi içerisinde çok fazla detayı sahiptir ve tüm detaylara anlık olarak hakim olup iyi bir oyun deneyimi elde etmek oldukça zordur. Counter Strike oyununda dikkat edilmesi gereken detaylardan birisi fare (mouse) ayarlarıdır. CSGO fare ayarlarını olması gerektiği şekilde ayarlayarak daha kaliteli bir oyun deneyimi yaşamak mümkündür. Fareler oyunda kullanılan ilk silahtır. Fare üzerinden yapılan hareketler sanal dünyada birçok ölüm elde etmeye yaramaktadır. CSGO serüvenine yeni katılanlar için mevcut fare ayarları yeterlidir. Fakat deneyimli oyuncular için kişisel ayarlarına yapmak gerekmektedir.

CPI ve DPI Ne Anlama Gelir?

Bu terimler pratik olarak bakıldığında aynı anlamı içeren terimlerdir.

DPI, inç başına nokta: Mouse’nin bilgisayara fiziki inç boyu süresince hareketi ile ilgili kaç kez bilgi ulaştırdığını ifade eder.

CPI, inç başına sayı    : Mouse, DPI için farklı bir isimdir. Bundan kaynaklı oyuncu hangisini tercih ederse onu kullanabilmektedir. DPI, popülerliğinden kaynaklı daha çok tercih edilmektedir.

CS:GO En İyi CPI ve DPI Nedir?

Kişisel CSGO ayarları hakkında oyuncunun kendi kararını vermesi gerekmektedir. Oyun içinde uygun bir deneme yapılarak en iyi hassasiyet bulunmalıdır. Birçok oyun tutkunu bu işlemi özel ayarlarla oynayarak ve test ederek gerçekleştirmektedir.

CSGO başlangıç seviyesi için en uygun olan Düşük Hassasiyet olan 300-1000 aralığıdır. Pro hassasiyeti ise 400 civarlarındadır.

Yüksek Hassasiyet ise 1000-3000 ve daha fazlasıdır. Özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Genel olarak FPS oyunları için tercih edilmemektedir.

CS:GO için Fare Hassasiyet Hesaplama

Oyun içerisinde oyuncu faresinin temek DPI değeri artabilir. Oyuncu, gerçek hassasiyeti oyunda almış olduğu son parametreden öğrenebilmektedir.

Oyun içerisinde fare hassasiyetiyle çarpımı sağlanan DPI, CS:GO için gerçek duyarlılıktır. Örnek vermek gerekirse; mouse DPI’ı 300 baz alınırsa hassasiyet için olabilecek oyun ayarı 300*200’dür

CS:GO Fare Hassasiyeti Ayarlama Geliştirici Konsol

Fare Hassasiyeti değiştirme önemli bir yer tuttuğundan birçok CSGO konsol komutu bulunmaktadır.

İlk olarak oyuncunun geliştirici konsolu açması gerekmektedir. Bunu é tuşuna basarak yapabilir. İkinci olarak oyun ayarları menüsünden geliştirici konsolun etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmesi gerekmektedir.

Ardından girilmesi gereken CSGO komutları şunlardır:

sensitivity 2.5                        : DPI çarpanının veya duyarlılığın ayarlanması gerekmektedir.

m_rawinput 0 – 0                 : Ham giriş özelliğini kapatmaktadır. 1 değeri tekrar açabilmektedir.

m_customaccel 0                  : Mouse hızlandırmasını kapamak (0) ya da açmak (1) için kullanılmaktadır.

m_customaccel_scale 0.07 : Hızlanma değerini ifade etmektedir.

 

CS:GO için En İyi Fare Ayarı

Yeni başlayacak oyuncular için herhangi bir ayarda değişiklik yapmak pek fazla gerekmez. Fakat CSGO için zaman ayıran ve kendini üst seviyelere yükseltmek isteyen oyun tutkunlarının bazı profesyonelleri izlemesi gerekmektedir. Kimi oyuncu profesyonelleri taklit ederek devam ederken kimi oyuncu da taklit ederek ustalaşabilmektedir. CSGO Pro fare ayarları kullanmak başlangıç seviyesini geçmiş her oyuncu için tavsiye edilmektedir.

Aşağıda CSGO Pro Mouse Ayarları bulunmaktadır.

Coldzera fare ayarları      :  Oyun içi duyarlılığı 1.1’dir. DPI ise 800

kennyS fare ayarları         : Oyun içi duyarlılığı 2.2’dir. DPI ise 400

ScreaM fare ayarları         : Oyun içi duyarlılığı 2.5’tir. DPI ise 400

tarik fare ayarları               : Oyun içi duyarlılığı 1.1’dir. DPI ise 800

s1mple fare ayarları          : Oyun içi duyarlılığı 3.09’dur DPi ise 400

Stewie2K fare ayarları      : Oyun içi duyarlılığı 1.85’tir, DPI ise 450

NiKo fare ayarları               : Oyun içi duyarlılığı 1.38’dir, DPI ise 400